U sklopu 20. Motovunske ljetne škole unapređenja zdravlja 4. srpnja 2013. započeo je ovogodišnji tečaj 16. Škole demokracije koji se svake godine održava pod pokroviteljstvom Hrvatske mreže zdravih gradova, Istarske županije i Grada Labina, u organizaciji Srednje škole Mate Blažine i Projekta Labin – Zdravi grad. Škola demokracije održavala se od 4. do 6. srpnja u Srednjoj školi Mate Blažine na temu Nasilja među mladima, s naglaskom na virtualno nasilje.

Na ovogodišnjoj Školi sudjelovalo je šezdesetak sudionika, među kojima su pored učenika i nastavnika labinskih škola i bili gosti iz Sandnesa (Norveška), Zaboka, Zagreba i Rijeke.

Školu demokracije pozdravnim riječima otvorio je direktor tečaja i ravnatelj škole domaćina – Čedomir Ružić te koordinatorica projekta i zamjenica gradonačelnika Labina Eni Modrušan koja je istaknula dosadašnja pozitivna iskustva ovog međunarodnog projekta. U ime učenika škole domaćina sve prisutne pozdravila je i učenica Lea Šumberac zaželjevši im dobrodošlicu i još jednu kvalitetnu Školu demokracije. Učenice Mari Syvertsen i Thea Bråstein Jonassen predstavile su Vijeće mladih grada Sandnesa (Norveška), aktivnosti Vijeća te njegov utjecaj na sredinu u kojoj djeluje. Bjarte Bjørnsen, predstavnik lokalne zajednice grada Sandnesa, govorio je o njihovom Projektu Zdravoga grada te iznio primjere dobre prakse smanjenja kriminala i nasilja: ”Ulično posredovanje”, ”Hod za zaštitu i sigurnost” i ”Noćni gavrani”.

Stručne suradnice Srednje škole Mate Blažine, psihologinja Mirjana Dobrić i pedagoginja Irena Crvak prezentirale su rezultate upitnika o nasilju u školi uspoređujući podatke iz 2003. i 2013. godine. Nakon prezentacijskog dijela paralelno su se odvijale radionice o cyberbullyingu (virtualnom nasilju) i to radionica Zaklade Friedrich Ebert-Stiftung te radionica koju su vodile psihologinje Hana Šiljan Bembić (Osnovna škola „Ivo Lola Ribar“) i Marina Župan (Osnovna škola „Ivan Batelić“ Raša). Nakon radionica prikazana je videoprojekcija debate na temu Ulazak Hrvatske u Europsku uniju je opravdan koju je održao srednjoškolski Debatni klub u Zagrebu 2001. godine.

Drugi dan Škole demokracije započeo je prezentacijom primjera dobre prakse. Članice Vijeća mladih grada Sandnesa. Članice Vijeća mladih govorile su o aktivnostima koje provodi njihovo Vijeće s ciljem sprječavanja internetskog nasilja. Zatim su uslijedili primjeri iz Hrvatske: profesorica sociologije Vesna Ivezić (Srednja škola Mate Blažine Labin) iznijela je rezultate istraživanja kojim se ispitivalo koliko učenici prepoznaju vršnjačko nasilje i što pod tim pojmom podrazumijevaju, a učenici Gimnazije Antuna Gustava Matoša Zabok na engleskom i hrvatskom jeziku prezentirali su svoje aktivnosti prevencije i iskustva o nasilju u školi.

Aktivnosti i organizaciju Vijeća mladih Grada Rijeke prezentirali su učenici Lea Sečen i Dino Božanić, a o temi Kako voljeti svoj grad govorili su članovi Gradskog vijeća mladih Osnovne škole Matije Vlačića te Srednje škole Mate Blažine. Također, odvijale su se i radionice Zaklade Friedrich Ebert-Stiftung te radionica Virtualno nasilje.

Predstavljanje rezultata dvodnevnog rada učenika s voditeljima radionica održano je istoga dana. Učenici su na zanimljiv i kreativan način, plakatima i kratkim scenskim igrama, prikazali svoje iskustvo i poimanje vršnjačkog nasilja te su iznijeli smjernice kako bi se ono moglo spriječiti. Ravnatelj Srednje škole Mate Blažine Labin i izvršni director tečaja Škole demokracije, profesor Čedomir Ružić, zahvalio je svim voditeljima i učenicima na aktivnom sudjelovanju i uručio certifikate svim sudionicima tečaja.

Galerija fotografija

[widgetkit id=67]