Projekt „Bojanka za sreću: promocija mentalnog zdravlja kroz likovno stvaralaštvo za odrasle“
Opći cilj: Promocija mentalnog zdravlja građana Grada Labina kroz inovativne aktivnosti.
Specifični ciljevi:
- Povećati osjećaj osobne dobrobiti građana kroz tri tematska druženja – radionice.
- Izraditi bojanku za promociju mentalnog zdravlja koja će biti dostupna širem građanstvu na ciljanim lokacijama, te web stranicama projektnih partnera.
- Promocija volonterstva uključivanjem građana u izradu i distribuciju bojanki.
- Osmišljavanje novih aktivnosti i sadržaja u Gradu Labinu u skladu s potrebama građana.
Partner: udruga Labin Art Express XXI. /DKC Lamparna
Natječaj: „Mali projekti za bolje sutra“ Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva Istra, sufinanciranje u iznosu od 3.090,00 € iz Fonda gradova i općina
Realizacija: druga polovica 2024.god.
Projekt „Bojanka za sreću: promocija mentalnog zdravlja kroz likovno stvaralaštvo za odrasle“ usmjeren je na poticanje kreativnosti, zajedništva, mentalnog zdravlja i osobnog razvoja. Stvaranje okruženja koje potiče participaciju građana i umrežavanje različitih dionika društva je danas nužnost kao obrana od stresnog načina života. Kroz projekt se doprinosi izgradnji održive zajednice utemeljene na dijeljenju znanja, umjetnosti i međugeneracijskoj solidarnosti. Društvene, ekonomske, ekološke i dr. promjene koje se dešavaju posljednjih godina imaju svoj negativni utjecaj na mentalno zdravlje građana. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, mentalno je zdravlje stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici. Osoba koja je dobroga mentalnog zdravlja zadovoljna je, pozitivna, sposobna biti sretna u obitelji, prihvaća druge ljude, sposobna je stvarati i održavati prijateljstva, produktivna je i dobro se nosi sa životnim nedaćama i stresovima. Strateškim okvirom razvoja mentalnog zdravlja RH 2022.-2030. stavlja se naglasak na ulogu lokalnih zajednica u području poticanja pozitivnog mentalnog zdravlja. Važnost mentalnog zdravlja u malim gradovima ključna je za izgradnju zdravih i otpornih zajednica. Kroz suradnju svih dionika – građana, lokalnih vlasti, organizacija civilnog društva i drugih – mogu se stvoriti inovativni pristupi za promicanje mentalnog blagostanja i stvaranje podržavajućeg okruženja za sve stanovnike. Na prijavu projekta potaknule su nas povratne informacije koje su dobivene od građana s područja Labina i okolice. Tijekom ožujka osmislili smo i proveli online anketni upitnik “Ca & Ča biš ti? – Pitamo građane/ke Labina!”. Ispunjavanje je trajalo 10-ak minuta i bilo je potpuno anonimno. Sudjelovalo je 140 ispitanika koji žive, školuju se ili rade u Labinu. Rezultati tog upitnika ukazali su na potrebu za raznovrsnijim aktivnostima (88% ispitanika smatra da u Labinu treba povećati raznovrsnost sadržaja i aktivnosti) te na potrebu za boljim informiranjem o dostupnosti savjetodavnih usluga (63.6% ispitanika nije upoznato s aktivnostima, stručnjacima ili udrugama koje se bavi mentalnim zdravljem u Labinu). Ti su nas rezultati potaknuli na osmišljavanje dodatnih aktivnosti za građane i bolju promociju Centra “Dobar start”. Na pitanje “Koji sadržaj/aktivnosti vas najviše interesiraju?” najviše su se istaknuli odgovori – tematska druženja (55% ispitanika), kreativne radionice (46.4% ispitanika) i aktivnosti vezane za mentalno zdravlje (50.7% ispitanika). Kako bi objedinili sve tri teme došli smo na ideju da uz pomoć lokalne zajednice, volontera i lokalnih umjetnika izradimo bojanku za mentalno zdravlje za odrasle.
Na projektu su planirane kreativno stručne radionice izrade crteža i afirmacija za Bojanku, uz obradu tema mentalnog zdravlja, te vodstvo, čime se želi se povećati osjećaj osobne dobrobiti građana, potaknuti participaciju građana te promovirati volonterstvo. Također je planirana specijalizirana radionica na temu mentalnog zdravlja. Radionice će se provoditi u prostorijama projektnog partnera Labin Art Express XXI – DKC Lamparna- Rudarska 1, Labin. Nadalje, planirano je grafičko oblikovanje Bojanke, izrada i tisak, te podjela Bojanke širem građanstvu na više lokacija na prigodne datume. Ideja je i da Bojanka bude trajno dostupna u digitalnom obliku na mrežnim stranicama partnera i udruge Labin Zdravi grad. Za ovaj projekt je uključenost volontera u različitim ulogama od neprocjenjive važnosti. Bojanka, radionice i predavanje su besplatni za građane i volontere, a projekt se dodatno financirao kroz donacije privatnog i poslovnog sektora.

Ovaj projekt provodi se uz financijsku potporu Zaklade Istra – Fondazione Istria iz sredstava Fonda gradova i općina.

Bojanka za sreću
preuzmite bojanku