Petak, 28 ožujka

U posljednje vrijeme često čujemo da se govori o mentalnim zdravlju i važnosti njegovog očuvanja. A znamo li uopće što je to mentalno zdravlje i što je to što zapravo moramo čuvati i njegovati? Jednostavno rečeno naše mentalno zdravlje skriveno je u našem zdravom mozgu i bistrom umu koji će nam, ako ih takvim održavamo i za njih se na pravilan način skrbimo, omogućiti da kroz svaku našu životnu dob, živimo zdravim, ispunjenim, svrhovitim i sretnim životom.

Svi znamo koliko je važno čuvati svoje tijelo i brinuti se o kvaliteti svog tjelesnog zdravlja, pa nam zato nije teško odabrati boravak u prirodi, hodanje, vježbanje u teretani ili bavljenje nekim sportom. Zbog tjelesnog zdravlja idemo na redovne zdravstvene preglede, pazimo što i kako jedemo i pijemo, ne pretjerujući u ničemu, a opet da se ničega ne odričemo.

A znamo li zbog čega je i koliko važno brinuti se o stanju našeg uma kako bi ga zauvijek održali bistrim i funkcionalnim. Naš je um izvor svih naših zadovoljstava i nezadovoljstava, naše sreće i nesreće, naših radosti i tuga, naših potencijala, vještina i sposobnosti, našeg optimizma i pesimizma, naših osjećaja i potreba, naših uvjerenja i vjerovanja. On nam omogućava da stvaramo odnose s dragim ljudima i u njima uživamo, da volimo i budemo voljeni, da gajimo osjećaj pripadnosti, da stvaramo svoje životne ciljeve i nalazimo smisao svog života. Snagom svog uma jačamo sebe, svoje samopouzdanje, svoje potencijale i vještine, svoju osobnu, unutarnju snagu da bi se mogli uspješno nositi sa svim onim što nam donosi užurbana, nepredvidiva, zahtjevna i često frustrirajuća svakodnevica. Snaga i bistrina našeg uma važni su za održavanje našeg tjelesnog zdravlja, ali i psihičke, emocionalne, društvene i duhovne dobrobiti i sve naše odluke o tome kako brinuti o našem tijelu rezultat su rada našeg uma.

A ako je to doista tako, zbog čega tako često, u moru svakodnevnih briga, u nedostatku vremena ili volje, u nedostatku znanja ili upornosti, zanemarujemo važnost brige o našem umu kao najvažnijem dijelu samog sebe.

U svakom trenutku našeg života kad smo nesretni, kad se osjećamo prestrašeni, izgubljeni i nemoćni zbog narušenog zdravlja, životnih nedaća ili neuspjeha, obiteljskih poteškoća ili problema na poslu, samo nam naš zdravi mozak i bistar um mogu pomoći da pronađemo nove načine rješavanja naših teškoća i stvaranja drugačijih životnih prioriteta.

Sad kad znamo da smo „mi“  u stvari naši umovi i da briga o zdravlju našeg uma znači brigu o samom sebi valja nam samo odgovoriti na pitanje kako to činiti. I začuđujuće je kako nam je za pravilnu skrb o našem umu potrebno tako malo. Ponekad je dovoljno svaki dan odvojiti malo vremena da bi učinili nešto lijepo i dobro za sebe. Zastanimo na trenutak i zapitajmo se:

„Kako sam danas?, Što mi treba?, Što bi me danas razveselilo?, Što bi zadovoljilo neku moju potrebu?, Koga bih ja danas mogao razveseliti?“

Možda je dovoljno samo popiti kavu na miru, osjetiti sunce na licu, popričati s dragom osobom, pogledati film, igrati se s djecom, napraviti palačinke ili nešto sasvim drugo.

Sreća je ponekad u malim stvarima, baš onim koje su nam na dohvat ruke, a koje te natjeraju da staneš i da uživaš u trenutku, koje izmame osmijeh na lice i pune naše baterije.

Ali ako želimo zadržati zdravlje našeg mozga i  bistrinu našeg uma tijekom cijelog našeg života, ovim malim svakodnevnim stvarima, možemo pridodati još poneku aktivnost koja će poticati kvalitetu našeg mentalnog zdravlja.

Zato često pokušavajmo svoj život ispuniti s:

  • više kretanja, a manje sjedenja
  • dovoljnim i kvalitetnim snom bez sredstava za njegovo ometanje
  • vježbama za opuštanje tijela i uma
  • pronalaženjem svrhe i smisla svog života
  • različitim aktivnostima koje nas vesele i izazivaju na učenje i otkrivanje nečeg novog u našem životu
  • više smijeha
  • više zahvalnosti za ono što imamo i jesmo
  • više maštanja i sanjarenja
  • više brige za opće dobro
  • više spremnosti za pomaganje drugima
  • čestim druženjima i povezivanjima s nam dragim i važnim ljudima.

Za promjenu ne treba puno, bez pretjeranih očekivanja i visokih ciljeva, ali ako svaki kontekst svog života oplemenimo nečim lijepim, korak po korak, ustrajući,  napravit ćemo mnogo za nas same, za osjećaj kontrole nad našim životima, za cjelokupnu dobrobit, a time i za naše mentalno zdravlje.

Ne zaboravimo, čuvanje našeg mentalnog zdravlja je naš izbor!

Odaberite nešto lijepo i dobro za sebe svaki dan!

 

Đeni Zuliani Blašković, mag.psych.

Štefanija Prosenjak Žumbar, dipl.soc.pedagog; psihoterapeut